2018. április 24., kedd

2018.04.22. Révész Lajos - Mérhető-e Isten?

104. Zsoltár




Youtube videó: megnyitás
Hanganyag: megnyitás

Mérhető-e Isten?

Akár telket, házat vagy autót készülünk vásárolni, akár nyaralni megyünk valahová, vagy azon töprengünk, hogy milyen továbbtanulási irányt válasszunk, igyekszünk adatokat begyűjteni, hogy jól tudjunk dönteni. Hol helyezkedik el pl. a ház, mikor építették, jó anyagok vannak-e beleépítve, milyenek a szomszédok stb. Ezek megismerése után lesz fogalmunk róla, hogy milyen is az adott ház, érdemes-e rászánni a vételárat. Lényünk elemi része ez a típusú adatgyűjtés, és döntéseinket is ezen adatok összegzése alapozza meg. Vajon megismerhetőek-e az említettekhez hasonló adatok Istenről? Mérhető-e Isten? A megszerzett adatok alapján lehet-e mellette dönteni, benne bízni?


Nyomkeresők vagyunk

Miként Karl May indiánregényeinek központi figurája, Winnetou a lábai előtt található nyomok alapján pontosan ki tudta következtetni, hogy kik, mikor mentek el előtte, és hogy nagy valószínűséggel mi zajlott le a nyomokat hagyók között, az Istent egyre inkább megismerő emberek is egyre inkább képesek az Ő nyomainak értelmezésére. Ahogyan azok számára, akik felületesen szemlélték az indiánok előtt ott járok nyomait, semmit sem mondtak az egyértelmű jelek, úgy a mi számunkra sem fognak mondani semmit, ha nem gondolkodunk el rajtuk igazán.
Dávid képes volt értelmezni Isten nyomait, miként ez a 104. Zsoltár alapján feltárul előttünk. A Zsoltár sorait olvasva Dávid és Isten különleges, bensőséges viszonya tárul fel előttünk, és kirajzolódik Isten névjegykártyája.


Isten névjegykártyája

A névjegykártyánkat azzal a bizalommal helyezzük el valakinél, hogy az illető keresni fog minket, amikor a mi tudásunk képes segíteni (elromlott a mosógép, beteg lesz valaki, pénzt szeretne valaki befektetni stb.). Isten azt szereti legjobban, ha közvetlen kapcsolatban vagyunk vele, de hagyott névjegyeket a Földön, hogy mégis bármikor megtaláljuk őt. Isten névjegykártyája a teremtett világ. Sajnos az emberek többsége azt hiszi, hogy nem a Teremtőnek, hanem a teremtett világnak van tekintélye, és ezért sok kis hitvilágot kreáltak maguknak – pl. az asztrológiát, amely sokak szerint megmutatja, hogy mi várható a jövőben.
Dávid ezzel szemben felhívja a figyelmünket a 104. Zsoltárban arra, hogy mi célból is teremtette Isten a csillagokat – hogy gyönyörködjünk bennük, hogy megmutassák Isten dicsőségét és hogy jelezzék nekünk a napokat, és különböző időszakokat. „Te alkottad a holdat, hogy jelezze az ünnepeket, és a napot, amely ismeri pályáját.” (Zsoltárok könyve 104:19)
Isten nemcsak megalkotta a körülöttünk lévő világot, hanem fenn is tartja azt. Gondoskodik az állatokról „… az oroszlánok zsákmányért ordítanak, Istentől követelve eledelt.” (Zsoltárok könyve 104: 21) és az emberekről is „Mindezek arra várnak, hogy idejében adj nekik eledelt. 
28Ha adsz nekik, szedegetnek, ha bőkezű vagy, jóllaknak javaiddal.” (Zsoltárok könyve 104: 27-28). És nemcsak arról gondoskodik Isten, hogy legyen mit ennünk, hanem arról is, hogy tisztában legyünk vele, hogy ez az itteni létünk véges, egyszer mindenkinek az Ő színe elé kell állnia. Testünk változik: születésünk után felnövünk, majd megöregszünk, végül pedig véget ér földi pályánk.
Nem helyezhetjük tehát a teremtett világot Isten elé, mert úgy nem fogjuk megérteni a lényeget. A névjegykártyát nem helyezhetjük annak tulajdonosa el. Éppen úgy, ahogyan a névjegykártya csak részben ad információkat tulajdonosáról, a teremtett világ is csak töredékesen fedi fel előttünk Isten valódi nagyságát, hatalmát, szeretetét. Ahogyan Szikora Róbert is megállapította: „Isten szeretetének mértéke mérhetetlen”.
Isten mégis szeretné magát, a mérhetetlent számunkra is értelmezhetővé, felfoghatóvá tenni. 


Isten kilétének megértése

Egyre több ismerettel rendelkezik az emberiség a teremtett világról, az emberi lélek azonban egyre énközpontúbb, egyre sekélyesebb. Aki azonban értelmesen vizsgálja a körülöttünk lévő világot, egyre inkább meg fogja ismerni Istent.  „Mert ami megismerhető az Istenből, az nyilvánvaló előttünk, mivel Isten nyilvánvalóvá tette számunkra. Ami ugyanis nem látható belőle: az ő örök hatalma és istensége, az a világ teremtésétől fogva alkotásainak értelmes vizsgálata révén meglátható.” (Római levél 1:19-20).
Mivel Isten hatalma és dicsősége olyan nagy, hogy egy az egyben képtelenek lennénk emberi értelmünkkel felfogni, Isten felosztotta kisebb szeletekre, hogy befogadhassuk azt. Isten egy kb. 3 kg-os csecsemő formájában, Jézusban küldött el egy szeletet a hatalmából, dicsőségéből a Földre – azaz, a mi behatárolt gondolkodásunkkal is értelmezhető formába transzformálta le az Ő hatalmát, dicsőségét.
1. Úgy tudta Jézus a körülötte lévőket tanítani, mint akinek hatalma van. Aki, hallgatta úgy érezte, hogy „Igen, ez az, ez hiányzott nekem!”;
„Ugyanis nem úgy tanította őket, mint a törvénytanítók, hanem úgy, mint akinek hatalma van.” (Máté 7: 29)
2. Hatalmat adott Neki Isten a nem látható démoni világ fölött. Megszabadította többek között a gadarai megszállottat is;
„Jézus ugyanis ezt mondta neki: Menj ki, tisztátalan lélek ebből az emberből!" (Márk 5: 8)
3. Hatalmat kapott, hogy bűnöket bocsásson meg. Nem csak úgy mondta, hogy megbocsáttattak az illető bűnei, hanem a megszabadult emberek valóban megkönnyebbülésről számoltak be, örömmel mentek tovább;
„De most azért, hogy megtudjátok, hogy az Emberfiának van hatalma arra, hogy megbocsássa a bűnöket itt a földön — így szólt a bénához: Kelj fel, fogd az ágyadat, és menj haza!” (Márk 2: 10-11)
4. Hatalmat kapott Jézus arra is, hogy minden ember összes bűnét magára véve az összes emberi szenvedést átélje emberi testben, és ezzel mindenki bűnének váltságot szerezzen.
„Mert Isten értünk azonosította a bűnnel Jézust, pedig ő nem követett el semmi bűnt. Azért tette ezt, hogy mi viszont Krisztus által elfogadhatóvá váljunk Isten számára.” (2Korintus 5: 21)
5. Mindazoknak, akik ezt meg tudják érteni, és hisznek, Jézus örök életet szerzett.
„Bizony, bizony, mondom néktek: aki hisz, annak örök élete van.” (János 6:57)


…és ez még csak egy szelete Isten szeretetének, amivel Isten fel akar készíteni minket arra, hogy mi vár ránk, amikor szemben állunk majd Vele. Azt akarja tudatni velünk, hogy ha képes megteremteni a Himaláját, jóllakatni az oroszláncsordákat, ha annyira szeretett minket, hogy az egyetlen Fiát elküldte, hogy minden szenvedést magára vegyen értünk, és így örök életet szerezzen, akkor nemcsak az életünk kis problémáira, hanem a nagyokra is képes választ, iránymutatást, megoldást adni. Bízzunk hát végre Benne! Bármiben tud segíteni.
Nyomkeresők csapatban
Nem egyedül vagyunk nyomkeresők. Miközben Isten mélységét, hatalma mértékét keressük, jó ezt olyanokkal együtt tenni, akik ugyan így kutatják őt. Isten adott esetben mindenkinek más és más részletét fedi fel Önmagának, és emiatt másokkal együtt sokkal inkább lehetséges az Ő megismerése. Együtt kiálthatunk Hozzá segítségért, vagy együtt örülhetünk az Ő szabadításának. Éppen ezért a testvéri közösségben élhető meg leginkább Isten szeretetének mélysége.

Járjunk hát nyitott szemmel, olvassuk jól a nyomokat, amelyeket az Úr helyezett el, és merjük egymást bátorítani azzal, amit mi már megértettünk, megtapasztaltunk! Jó méricskélést!