2020. november 21., szombat

2020.11.15. Révész Lajos – Jobban tudjuk a kegyelemnél?

Az egész földnek egy nyelve és egyféle beszéde volt. Amikor útnak indultak keletről, Sineár földjén egy völgyre találtak, és ott letelepedtek. Azt mondták egymásnak: Gyertek, vessünk téglát, és égessük ki jól! És a tégla lett az építőkövük, a földi szurok pedig a habarcsuk. Azután ezt mondták: Gyertek, építsünk magunknak várost és tornyot, amelynek teteje az égig érjen; és szerezzünk magunknak nevet, hogy el ne széledjünk az egész föld színén. Az ÚR pedig leszállt, hogy lássa azt a várost és tornyot, amelyet az emberek építettek. Akkor ezt mondta az ÚR: Most még egy nép ez, és mindnyájuknak egy a nyelve. De ez csak a kezdete annak, amit tenni akarnak. És most semmi sem gátolja őket, hogy véghezvigyék mindazt, amit elterveznek. Menjünk csak le és zavarjuk ott össze a nyelvüket, hogy ne értsék egymás nyelvét! Így szélesztette szét őket onnan az ÚR az egész föld színére, és abbahagyták a város építését. Ezért nevezték azt Bábelnek, mert ott zavarta össze az ÚR az egész föld nyelvét, és onnan szélesztette szét őket az ÚR az egész föld színére.
1 Mózes 11,1-9


YouTube: megnyitás
Hang: megnyitás 


A Biblia ír Noéról, aki „kegyelmet talált az Úr előtt” (1Mózes 6,8). Ha nem is tudjuk megfogalmazni, mit is jelent ez pontosan, annyit azért tudunk, hogy Noét elkerülte az emberiséget sújtó büntetés. Családjával együtt új kezdetet kaptak. Istennek terve volt Noéval!

Isten a kegyelemmel tehát új lehetőségeket ad. De vajon hogy él ezzel az ember? Mit csinál, vagy mit nem? 

Aki Istennel jár, azt szövetség köti hozzá. (A szövetségben a felek hűséget és felelősséget vállalnak egymás iránt.) Az ilyen embernek lehetősége van Isten akaratát teljesíteni. Nem azt jelenti ez, hogy az együtt járás során a saját, jónak tűnő ötleteinket elfogadtatjuk Istennel. Nem elég jó dolgokat cselekedni, Isten akaratát kell betölteni. Előfordulhat, hogy nem törvénytelen, szabálytalan az, amit teszünk, de Istennel szemben mégis szövetségszegés, s így nem illeszkedik tervébe. 

Ha alázattal vagyunk, még a büntetésben is megláthatjuk Isten kegyelmét, hisz a kiállt próbák visszavezetnek minket a helyes útra. Istennek tehát még a büntetéssel is célja van, azt is felhasználja eredeti terve betöltésére.

Meg akarja velünk értetni, hogy védelmünk érdekében nem kell falakat építenünk, ő maga akar körülbástyázni bennünket kegyelmével. Olyan vár” szeretne lenni az életünkben, amit semmilyen ellenség nem tud bevenni.

S ne feledjük: az alázattal növeljük Isten kegyelmének hatékonyságát az életünkben!