2020. december 3., csütörtök

2020.11.29. Révész Lajos, Burcsik László – Advent a mindennapokban

 

Amikor Jézus kijött a templomból, és tovább akart menni, odaléptek hozzá tanítványai, hogy megmutassák neki a templom épületeit. Ő azonban így szólt hozzájuk: „Hát nem látjátok mindezt? Bizony, mondom néktek: nem marad itt kő kövön, amit le ne rombolnának.” Amikor Jézus az Olajfák hegyén ült, odamentek hozzá tanítványai külön, és ezt kérdezték: „Mondd meg nekünk: mikor lesz ez, és mi lesz a jele a te eljövetelednek és a világ végének?” Jézus így válaszolt nekik: „Vigyázzatok, hogy meg ne tévesszen valaki titeket! Mert sokan jönnek majd az én nevemben, és ezt mondják: Én vagyok a Krisztus! - és sokakat megtévesztenek. Fogtok hallani háborúkról, és hallotok háborús híreket. Vigyázzatok, meg ne rémüljetek, mert ennek meg kell lennie, de ez még nem a vég. Mert nemzet nemzet ellen és ország ország ellen támad, éhínségek és földrengések lesznek mindenfelé. De mindez a vajúdás kínjainak kezdete! Akkor átadnak titeket kínvallatásra, megölnek benneteket, és gyűlöl titeket minden nép az én nevemért. Akkor sokan eltántorodnak, elárulják és meggyűlölik egymást. Sok hamis próféta támad, és sokakat megtévesztenek. Mivel pedig megsokasodik a gonoszság, a szeretet sokakban meghidegül. De aki mindvégig kitart, az üdvözül. Isten országának ezt az evangéliumát pedig hirdetik majd az egész világon, bizonyságul minden népnek; és akkor jön el a vég.”
Máté evangéliuma 24:1-14

YouTube: megnyitás
Hang: megnyitás

Az advent jelentése: várakozás. Várakozás Isten Fiára. De az advent jelentheti Jézus szabadításának megélését, és Isten dicsőítését is.

Az első gyülekezetek hitték, hogy az Úr Jézus eljövetele még az ő életükben megtörténik. Mi is várjuk Őt, de - az Ige alapján - érkezésének nem az ideje egyértelmű, hanem maga a tény, hogy eljön.

Amikor elkezdődik a karácsonyt megelőző adventi időszak, hangsúlyosabb lesz Jézus visszajövetelének várása is. Vágyunk arra a nyugalomra, amit Ő ígért nekünk, de ahogy körülnézünk mégis sok nyomorúságot látunk magunk körül. Eleinte nem értjük, miért van ez, hiszen a szívünket már átadtuk Neki. Miért hát a sok szenvedés az életünkben? Azután, ahogy egyre jobban megismerjük az Atya tervét, megértjük, hogy ez a békesség egyenlőre a szívünkben lakik, nem a világban.

Isten Fiának eljövetelét megelőző időszak hasonló a vajúdó asszony állapotához. A születés csodáját - ahogy az Úr Jézus visszajövetelét is - fájdalom és szenvedés előzi meg. Ez azonban nem kell, hogy elkeserítsen bennünket. Jézus világosan beszél erről az Igében. Beszél háborúkról, nyomorúságról, de elmondja azt is, hogy „ne rémüljetek meg, mert ennek meg kell lennie, de ez még nem a vég.”. (Máté 24:6) A születés csodája csak ezután jön.

Amíg mi várakozunk, Isten is vár. Vár, hogy minden nemzet felé hirdettessék az örömhír. (Máté 24:14) Ez a „munka” gőzerővel folyik. A legkeményebb és legbezárkózottabb népeknél is komoly szellemi „áttörések” zajlanak. Isten hatalma réseket üt a sátán által épített „erődítmények” falain, és az Ige bejut oda is, ahol az emberek a hitük és a törvényeik által zárva élnek (pl. az iszlám uralma alatt élők).

Várjuk hát Isten végső békességét, ami majd az Ő országában lesz a miénk, de éljük meg már most azt a belső nyugalmat, amit ebben a percben is felkínál nekünk. „ És Isten békessége, mely minden értelmet meghalad, meg fogja őrizni szíveteket és gondolataitokat a Krisztus Jézusban,”

Az advent várakozás… szabadítás… dicsőítés…